DOLAR 7,8644
EURO 9,3096
ALTIN 483,959
BIST 1210,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Köpüklü İdrar Nedenleri Nelerdir? Neye İşarettir?

İdrar, genel olarak açık renkli ve berrak haldeyken, köpüklü idrar anormal bir sağlık durumu ile alakalı olabilir. Eğer sık sık meydana geliyorsa, tıbbi tedavi gereken bir bozukluğun altında yatıyor olması mümkündür.

02.07.2020
934
A+
A-

Metabolizma atıkları, böbrekler yardımıyla idrar yolu ile vücuttan dışarı atılır. İdrar, böbrek tarafından kandan süzülen atıkları içermektedir ve bunun sonucunda idrar yolu ile mat, açık sarı veya kehribar renginde olan bir sıvı vücuttan atılır. İdrar; su, ürik asit, üre, inorganik tuzlar, amonyak ile parçalanmış kan pigmentlerinden meydana gelir.

Köpüklü İdrarın Belirtileri

Genel olarak idrar köpüklü olarak ortaya çıkmamaktadır. Buna rağmen, bazı durumlarda idrar çıkarma hızına bağlı olarak bir miktar köpük ortaya çıkar. Ve bazen vücuttaki su yetersizliğine de delil olabilir ve köpüklü idrar, idrarın koyu olmasının belirtisidir. Eğer ki, devamlı olarak köpüklü idrar ile karşılaşıyorsanız, bu altında yatan bir hastalık veya rahatsızlığın bir belirtisi olabilir ve tıbbi bir değerlendirme gerekebilir.

Köpüklü idrar koyu veya bulanık renkte olabilir. Bazı kişilerin idrarlarında kan veya irin olabilir. Enfeksiyon problemi varsa, idrar çıkarma esnasında ağrı da meydana gelir. Bayanlarda, eğer vajinal enfeksiyon var ise, vajinal akıntı idrarı hem bulanık hem köpüklü yaparak idrar ile birlikte görülebilir.

Köpüklü İdrarın Nedenleri ve Tedavileri

1) Hızlı İdrar Yapmak ve Sıvı Kaybı

Hızlı idrar yapma, idrarda köpüklenmeye yol açabilir. Bazı kişiler lavaboya gitmeyi erteleyip mesanelerinde çok fazla idrar biriktirir. Bunun sonucunda da, şiddetli idrar yapmaya neden olur ve mesanenin hızlı boşaltılması ile sonuçlanır. İdrar akışı, hızlı bir şekilde klozete çarpıp köpük oluşmasına sebep olur. Bazı kişiler ise, çok az su veya sıvı tüketerek sıvı kaybına sebep olur ki bu da böbreklerin koyu idrar üretmesine neden olur. Bu da ayrıca köpüklü idrar üretimi ile sonuçlanmaktadır.

Tedavisi: Eğer idrardaki köpük, sıvı kaybı veya hızlı idrar yapmadan dolayı meydana geliyorsa endişe etmeye gerek yok. Kişi, yalnızca şiddetli ve hızlı idrar yapmaktan uzak durmak için, mesanesini düzenli bir şekilde boşaltması gerekir. Koyu ve köpüklü idrarın önüne geçmek için her gün bol bol su içmek ve yeterli sıvı tüketimini sağlamak, önemle tavsiye edilir.

2) İdrarda Protein

İdrarda protein oranının çok olması da köpüklü idrarla sonuçlanmasındaki yaygın nedenlerden bir tanesidir. Az miktarda proteinin idrar içinde dışarı atılabilmesi normaldir. Bununla birlikte, fazla miktarda protein atılması durumunda meydana gelen anormal durum, proteinuri olarak bilinmektedir.

Kanda bulunan proteinler böbrekteki glomerüller tarafından düzenlendiğinden dolayı, genelde idrar yolu ile dışarı atılmazlar. Bununla birlikte bazı hastalıklar, proteinlerin idrara sızmasına sebep olabilir. Bu hastalıklar:

  • Böbrek iltihabı
  • Böbrek hasarı

Besinsel proteinin çok fazla alınması (et, tavuk veya balık ya da besinsel destekleyiciler gibi yüksek proteinli besinlerden dolayı)

Tedavisi: Köpüklü idrar, idrarda aşırı oranda protein olmasının bir göstergesidir. İdrar tahlili ile proteinuri belirlenebilir. Bu durumlarda uzmanlar, protein desteklerinin veya aşırı derecede protein barındıran besinlerin azaltılmasını tavsiye ederler. Yerinde bir teşhis ve tedavi için doktor muayenesi önerilmektedir.

3) İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yollarında bakteri veya mantardan kaynaklanan bir enfeksiyon, bulanık ve köpüklü idrar ile sonuçlanabilir. Buna genelde idrar yapıldığı esnada yanma eşlik etmektedir ki bu, idrar yolları enfeksiyonunun bir özelliğidir. Enfeksiyona yol açan mikroorganizmalar kişinin idrarında köpük üretmektedirler.

Tedavisi: İdrar yolu enfeksiyonu genel olarak idrar analizinde saptanmaktadır ve antibiyotik yardımı ile tedavi edilebilir. Hastaların birde, mikroorganizmaları saklandıkları yerden çıkarmak adına bol bol sıvı tüketmeleri gerekmektedir.

4) Fistül Oluşumu

Bazı kişilerde, kalın bağırsak ile mesane arasında fistül veya doğal olmayan bir bağlantı meydana gelir ve buna vezikokolik fistül denilmektedir. Mesane şişer ve sıvı derinin alt kısmında toplanır. Köpük oluşur ve yapıldığı sırada idrar köpüklü olur. Birde, kalın bağırsak ile olan bağlantıdan ötürü, idrar kötü kokulu olabilir ve dışkı içerebilir. Bu durum anormaldir ve Crohn hastalığı veya bir tümör gibi altında yatan başka bir hastalığa işaret olabilir.

Tedavisi: Bu rahatsızlık ile ilgilenilmesi için doktor tavsiyesine ihtiyaç vardır.

5) İdrarda Meni

Cinsel ilişkiden sonra, kişinin idrar yolunda biraz meni kalabilir ve idrar yoluyla atılabilir. Bununla birlikte, küçük miktardaki meni genelde idrarda köpük oluşumuna neden olmaz. Retrograd ejakülasyon ismi verilen bir başka hastalıkta, eğer büzgen kas yani geri tarafa akışı engelleyen bir kas düzgün şekilde çalışmıyor ise fazla miktarda meninin mesaneye geri dönüşü ile sonuçlanabilir.

Tedavisi: Bu da genel olarak köpüklü idrar ile ilişkilidir ve doktor tavsiyesi gerekir.

Böbrek Hastalığı

Şeker hastalığı veya böbrek taşı gibi böbrek problemleri komplikasyonlarına sahip olan kişiler de ayrıca köpüklü idrar yapabilirler.

Tedavisi: Böbrek hastalığının teşhis edilebilmesi için, basit bir idrar tahlili, daldırmalı yüzey ölçeği testi ile başka kan testleri gibi alakalı başka testler de yapılabilir. Böbrek fonksiyonlarının daha iyi değerlendirilebilmesi adına 24 saatlik idrar testi de istenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.