DOLAR 7,867
EURO 9,3108
ALTIN 483,447
BIST 1210,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı, yaşamı tehdit edebilen bir durum ile karşı karşıya kalma ya da tanıklık etmek ile birlikte; korku, çaresizlik, dehşete düşme gibi deneyimlerin yaşanması ile ortaya çıkan ve olayın tekrardan yaşanması ve bu durumu hatırlatabilecek her şeyden kaçmaya çalışarak, hatırlama anında tepkisiz kalma ya da çok aşırı bir şekilde tepki vererek kaygının artmasına neden olan bir stres rahatsızlığıdır.

05.07.2020
909
A+
A-

Çocukluk döneminde karşı karşıya kalınan travmatik olaylarda yaşanan çaresizlik, dehşete düşme ve korku tepkisi yerine huzursuz haller ile tepkisellik ve anlamsız davranışlar şeklinde gözlemlenebilir.

Yaşanılan olayın detayları ise kabuslar ile kendini belli edebileceği gibi tam olarak anlaşılmayan tuhaf rüyalar ile de ortaya çıkabilir. Yine yaşanılan travmatik olayın bazı kısımlarını hatırlayamama gibi ufak çaplı hafıza kayıpları da yaşanabilir. Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı olan çocuklar ve ergenler yaşamış oldukları travmatik olayı hatırlatan tüm duygu, düşünce ve davranışlardan bilerek kaçmaya çalıştıkça sosyalleşme sıkıntısı çekebilir ve bu durum okul başarısının olumsuz bir yönde etkilenmesine bile sebep olabilir. Bu rahatsızlığı taşıyan ergen ve çocuklarda daha önce yapmış oldukları aktivitelerde isteksizlik, başarısızlık ve uzaklaşma görülebilir. Aynı zamanda rahatsız edici düşünceler ile uğraştığı için aşırı derece öfkeli ve beklenmeyen davranışlardan bulunabilir. Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı yaşayan çocuklarda ve ergenlerde belirti olarak ise; parmak emme, tiklerin ortaya çıkması, tırnak yeme, panik olduklarında altına kaçırma ve yabancı kişilere karşı aşırı bir tepkide bulunma gibi tepkiler gözlemlenmektedir. Ayrıca travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı yaşayan çocuk ve ergenlerde uyku bozuklukları, karanlık korusu, sürekli gerginlik hissi ve dikkat toplayamama gibi davranışlarda sık bir şekilde görülebilmektedir.

Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı yaşayan kişilerde yaşanan sürekli olarak ruh hallerinin çökmüş olduğu ve mutsuz oldukları çevreninde dikkatini çekmektedir.

Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığına sebep olabilecek olaylar arasında hem fiziki hem de ruhsal nedenler olabilir. Yangın, taciz, tecavüz, şiddet vb. nedenler ile korku uyandıracak her şey bu rahatsızlığı tetikleyecektir. Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığını geliştirmeye yatkın olan olaylar arasında özellikle çocukların mutsuz ve zayıf aile ilişkileri ortamında bulunmasına sebep olmuştur. Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığının boyutu; çevresel faktörlerin etkinliği, çocuklarda görülen kişilik özellikleri ve stres ile baş edebilme durumları yaşanılan travmanın şiddeti ile ilgilidir. Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı yaşayan çocukların aileleri bu konuda oldukça dikkatli davranmalıdır. Çocuk ile iyi bir şekilde iletişim kurarak, sorunu çözmeye çalışmak için uğraşılması, çocuğun ruh sağlığı için oldukça olumlu bir etki yaratacaktır. Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığının tedavisinde ise psikolojik desteğin ve uygun görülen terapilerin yapılması ile rahatsızlığın ortadan kalkması için oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bunun için hızlı hareket etmeli ve travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı kronikleşmeden uzman kişiler tarafından tedaviye başlanmalıdır. Aynı zamanda aile ile terapistin iş birliği içinde hareket etmesi travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı yaşayan ergenlerin ve çocukların tedavisinde önemli bir yeri vardır ve başarılı bir sonuç almayı arttırır. Travma sonrası stres bozukluğu rahatsızlığı için sık kullanılan ve etkili olan EMDR Terapisi hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.

EMDR terapisi ile daha önce yaşanan travmatik olay tekrar işlenir ve kişinin bu duruma karşı duyarsızlaştırılması sağlanır. Bu şekilde geçmişte yaşanılan olayların stresi ortadan kaldırılır ve ileriki zamanlarda yaşanacak başka olaylara karşı çok daha güçlü ve iyi bir şekilde baş edebilmesi sağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.